Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w PraszceNiedziela częstochowska, nr 26
28 czerwca 2020 r., str. III

SZYSZKÓW

Wiekowa kaplica

Tadeusz Bysina

Wierni uczcili 100. rocznicę powstania kaplicy św. Jana Chrzciciela należącej do parafii Świętej Rodziny na Kalwarii w Praszce.

Uroczystości przewodniczył abp senior Stanisław Nowak, który poświęcił również nową kaplicę Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w 5. rocznicę koronacji Jej wizerunku koronami papieskimi i obraz św. Jana Chrzciciela.

– Kościół jest piękny dzięki wam. Kiedy przyjmujecie Ciało i Krew Pańską, jest tu wieczernik – powiedział w homilii abp Nowak. – Niech królują tutaj Kalwaryjska Matka Zawierzenia i św. Jan Chrzciciel, którego czcicie waszą wiarą i miłością. On będzie tu pokazywał na Jezusa żywego i ukrytego pod postaciami chleba i wina. Korzystajcie często z Jego obecności w tej kaplicy – zachęcał wiernych.

Kaplica św. Jana Chrzciciela w Szyszkowie została zbudowana w 1920 r. z inicjatywy ks. Franciszka Haładyna, salezjanina, tamtejszego rodaka. W 1948 r. ks. Stanisław Rychlewski wznowił odprawianie w niej trzech Mszy św. w ciągu roku, co podtrzymał ks. Błażej Kawalec. Przez ostatnie 32 lata, odkąd kaplicą opiekuje się parafia Świętej Rodziny na Kalwarii w Praszce, Msze św. są tu odprawiane regularnie – w niedziele i święta.

Druga część jubileuszowej uroczystości odbędzie się 29 sierpnia – we wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Abp Wacław Depo poświęci nowe tabernakulum i wprowadzi do niego Najświętszy Sakrament.PARAFIA KATOLICKA
Świętej Rodziny:
Jezusa, Maryi i Józefa

ARCHIDIECEZJALNE SANKTUARIUM
PASYJNO-MARYJNE
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia
na Kalwarii w Praszce

Aleja Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 24
46-320 Praszka
– Archidiecezja Częstochowska –

Krakowski Bank Spółdzielczy O/Praszka
35 8591 0007 0390 0930 1948 0001


tel. (34) 359-08-69

Proboszcz i Kustosz: ks. prał. dr Stanisław Gasiński