Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w PraszceNiedziela, nr 01
5 stycznia 2003 r.

Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej w Praszce

Niech króluje, uzdrawia i pociesza

Ks. Zdzisław Wójcik

W sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej w Praszce
Fot. Archiwum

W dwa miesiące od ogłoszenia dekretu o powołaniu sanktuarium w Praszce na Makowym Wzgórzu odbyła się radosna i podniosła uroczystość dla wspólnoty praszkowskiej, jej proboszcza ks. Stanisława Gasińskiego i całej archidiecezji. Obecni byli księża z sąsiednich parafii, przedstawiciele władz lokalnych, licznie zebrani wierni. Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia niszy dla przechowywania relikwii Krzyża Świętego.
W homilii Ksiądz Arcybiskup dziękował Bogu za to wydarzenie. Mówił: „To wzgórze zasłużyło sobie, aby mieć sanktuarium. To miejsce zaczęło się modlić jeszcze intensywniej, a przecież czyni to od wielu lat. Godzi się, by to miejsce było miejscem niezwykłych łask dla tych, którzy proszą, a przecież tak wiele zależy od tego, jak prosimy”. Następnie Ksiądz Arcybiskup nawiązał do peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w archidiecezji częstochowskiej. Zachęcił także, byśmy z Maryją stawali i w Jej duchu czcili miłosierdzie Boże. „To właśnie Matka Najświętsza najlepiej uczy nas korzystać z miłosierdzia Bożego”. Mówił też Pasterz o dyrektywach dotyczących istoty sanktuarium, z których najważniejszym jest kult Boga i cześć do Maryi”.
Na zakończenie uroczystości Arcypasterz podziękował wszystkim za obecność, za doprowadzenie do tego wydarzenia. Zwracając się do kustosza sanktuarium, powiedział: „Nasz bardzo gorliwy Ksiądz Kanonik Stanisław Gasiński niech tu stróżuje i niech jeszcze wszystko robi, żeby tu było bardzo modlitewnie. Można powiedzieć, że sam Ojciec Święty ustanowił to sanktuarium, gdy poświęcając obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej powiedział: Niech Matka Boża Kalwaryjska króluje także w Praszce. Módlcie się tam za mnie. To powiedział Piotr, dlatego niech Ona tu króluje. Niech Matka Boża tu uzdrawia, niech pociesza wszystkich przybywających tu z różnych stron naszej archidiecezji i spoza niej. Tyle potrzebujemy teraz pociechy. Przychodźcie na to miejsce jeszcze liczniej po wielkie łaski”. Na stały rozwój czci Matki Bożej w sanktuarium, stałe pogłębianie pobożności maryjnej i promieniowanie jej na życie codzienne Ksiądz Arcybiskup udzielił błogosławieństwa pasterskiego.
Trzeba też wspomnieć o obowiązkach, jakie spadają na kustosza sanktuarium. Przypomnijmy słowa dekretu. Kustosz zobowiązany jest, by wierni tutaj przybywający mieli zapewnione „obfitsze środki zbawienia przez gorliwe głoszenie Słowa Bożego, przez odpowiednie ożywienie życia liturgicznego, zwłaszcza przez sprawowanie Eucharystii i pokuty oraz przez kultywowanie zatwierdzonych form pobożności i modlitwy w intencjach Ojca Świętego”.
O godz. 19.30 była jeszcze Nowenna Kalwaryjska, później Msza św. i Nieszpory, a o godz. 21.00 Apel Maryjny.PARAFIA KATOLICKA
Świętej Rodziny:
Jezusa, Maryi i Józefa

ARCHIDIECEZJALNE SANKTUARIUM
PASYJNO-MARYJNE
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia
na Kalwarii w Praszce

Aleja Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 24
46-320 Praszka
– Archidiecezja Częstochowska –

Krakowski Bank Spółdzielczy O/Praszka
35 8591 0007 0390 0930 1948 0001


tel. (34) 359-08-69

Proboszcz i Kustosz: ks. prał. dr Stanisław Gasiński