Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce



Dar papieskich odpustów dla Kalwarii w Praszce „in perpetuo” – na „wieczystą moc”

Tadeusz Bysina

Dar papieskich odpustów zupełnych „in perpetuo” - mających „wieczystą moc” dla wszystkich wiernych nawiedzających Kalwarię w Praszce.

W Roku św. Józefa Kalwaria w Praszce przeżyła dwa wielkie wydarzenia. W czasie uroczystości odpustowej ku czci Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia, która miała miejsce 8 sierpnia, abp Wacław Depo, który przewodniczył Mszy św., odczytał dekret Stolicy Apostolskiej z 6 sierpnia br. o odpustach „in perpetuo” dla Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce z okazji niektórych świąt i uroczystości obchodzonych w ciągu roku. Oznacza to, że w te wybrane dni liczni pielgrzymi i wierni lokalnej wspólnoty parafialnej przybywający na Kalwarię w Praszce będą mogli otrzymać odpust zupełny. Można go zyskać pod zwykłymi warunkami, czyli: należy być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię św. i odmówić modlitwę w intencjach papieża. Odpust wierni mogą otrzymać za siebie lub za zmarłych. Dekret podpisał kard. Mauro Piacenza, Penitencjarz Większy i ks. prałat Krzysztof Nykiel, regens Kongregacji Penitencjarii Apostolskiej. Ten dar Kościoła dla wiernych zaaprobowany i pobłogosławiony przez Stolicę Apostolską i Ojca Świętego Franciszka ks. Arcybiskup przekazał na ręce ks. prał. Stanisława Gasińskiego kustosza Kalwarii w Praszce, który powiedział: „Teraz właśnie zaczyna się szczególny czas łaski na Kalwarii w Praszce, na zawsze, na wieczność. Od tego bowiem momentu mamy odpusty zupełne mające wieczystą moc dla wszystkich wiernych nawiedzających Kalwarię w Praszce dla pogłębienia pobożności kalwaryjskiej i zbawienia dusz”.

Drugie wydarzenie miało miejsce tydzień później, 15 sierpnia. Tego dnia, zgodnie z tradycją kalwaryjską, zakończył się odpust ku czci Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia. Uroczystościom przewodniczył ks. prał. dr Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej w Watykanie. Przed rozpoczęciem procesji Triumfu Maryi Wniebowziętej na stoku Góry Oliwnej zostało odprawione Nabożeństwo Maryjne. Następnie wszyscy zebrani udali się przez Bramę Ośmiu Błogosławieństw – Zmartwychwstałego Chrystusa do kościoła Świętej Rodziny, gdzie ksiądz regens odprawił dziękczynną Sumę za plony. W homilii powiedział: „Kiedy hitlerowskie Niemcy zdecydowały się bombardować tę ziemię, rozpoczynając II wojnę światową, nigdy nie myślano, że tutaj powstanie, na tym wzgórzu w Praszce, Kalwaria, sanktuarium, czyli miejsce święte, gdzie my jako dzieci tej ziemi będziemy mogli się gromadzić na modlitwie i odśpiewywać dziękczynne Te Deum. Gdzie tutaj na Kalwarię w Praszce będą mogli przybywać pielgrzymi z kraju i zagranicy, i to dostrzegła Stolica Apostolska udzielając odpustu zupełnego z okazji rozlicznych świąt i uroczystości, które się tutaj odbywają na wiecznej rzeczy pamiątkę – „in perpetuo”. To wielki dar Ojca Świętego i to też powód do radości serca, powód do dziękczynienia, powód do wyśpiewania, wypowiedzenia Bogu dziękczynnego Te Deum”.



PARAFIA KATOLICKA
Świętej Rodziny:
Jezusa, Maryi i Józefa

ARCHIDIECEZJALNE SANKTUARIUM
PASYJNO-MARYJNE
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia
na Kalwarii w Praszce

Aleja Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 24
46-320 Praszka
– Archidiecezja Częstochowska –

Krakowski Bank Spółdzielczy O/Praszka
35 8591 0007 0390 0930 1948 0001


tel. (34) 359-08-69

Proboszcz i Kustosz: ks. prał. dr Stanisław Gasiński