Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce



Ważniejsze daty z życia Sanktuarium Kalwaryjskiego w Praszce
w minionym roku kościelnym 2010/2011

  • 29 listopada 2010 r. decyzja Władz samorządowych Miasta i Gminy w Praszce rozpoczęły się prace odwadniające Aleję Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz wykonywanie chodnika z kostki brukowej od popiersia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego do terenu, na którym usytuowany jest kościół Świętej Rodziny. O wykonanie tych prac zabiegała kilkanaście lat Parafia Świętej Rodziny w Praszce, która jest wdzięczna p. burmistrzowi Jarosławowi Tkaczyńskiemu, p. przewodniczącemu Rady Miasta i Gminy Bogusławowi Łazik, p. radnej Jolancie Wiecha i tym radnym, którzy wreszcie poparli to zadanie.
  • 30 listopada 2010 r. rozpoczęta została budowa Muru Jerozolimskiego do obchodu Dróżek Maryjnych i Św. Józefa. Na murze tym są usytuowane trzy stacje Dróżek Maryjnych; Ofiarowanie Maryi w Świątyni Jerozolimskiej, Ofiarowanie Pana Jezusa w tejże świątyni i znalezienie Pana Jezusa w niej przez Matkę Najświętszą i św. Józefa. Przed tym murem został usytuowany dziedziniec na zielonej skarpie potrzebny do odbycia misterium niedzieli Palmowej z wjazdem Pana Jezusa na osiołku do Świątyni Jerozolimskiej.
  • 6 grudnia 2010 r. odbyło się w kościele św. Rodziny doroczne spotkanie św. Mikołaja z dziećmi naszej parafii oraz zaprzyjaźnionymi z sanktuarium kalwaryjskim w Praszce.
  • 12-14 grudnia 2010 r. odbyły się rekolekcje adwentowe, którym przewodniczył o. prof. Leonard Hryniewski z klasztoru w Alwernii.
  • 18 grudnia 2010 r. zasadniczo zakończone zostały prace związane z budową kaplic kalwaryjskich Annasza i Kajfasza, które stanowią fundacje.
  • 26 grudnia 2010 r. obył się nasz odpust parafialny ku czci Świętej Rodziny. Uroczystej sumie przewodniczył ks. dr Krzysztof Dziub, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.
  • 30 stycznia 2011 r. odbyło się zebranie Rady Duszpasterskiej i Rady Ekonomicznej naszej Parafii oraz Kalwaryjskiego Bractwa Męki Pańskiej i Pomocników Ewangelizacyjnych. Wytyczono dalszy plan działań duszpasterskich na rok 2011. Omówiono między innymi sprawę Misji Świętej w naszej parafii i Peregrynację Krzyża Świętego od 11-16 września 2011 r., uroczystość beatyfikacyjną Ojca św. Jana Pawła II, dokończenie budowy kaplic Annasza i Kajfasza, budowę Muru Świątyni Jerozolimskiej – które stanowią fundację ks. abp Stanisława Nowaka, ks. prał. Stanisława Gasińskiego i p. Ryszarda Maślanki. Zdecydowano na tym zebraniu o zakończeniu budowy południowej części domu parafialnego narażonego przed zamakaniem piwnicy tego domu pod tarasem. Rozwiązaniem tego problemu jest dobudowanie ścian od strony południowej tego domu i zadaszenie. Po odbyciu wizji lokalnej przez zebranych, jako że ta sprawa była przedkładana pod rozwagę już parę razy przez ks. proboszcza, zebrani wystosowali apel w tej kwestii do parafian i przyjaciół Kalwarii w Praszce w sprawie ostatecznego sfinalizowania tego przedsięwzięcia: „Na przestrzeni kilku już lat narasta problem zamakania piwnicy pod tarasem od strony południowej domu parafialnego. Pomimo usilnych starań z naszej strony z roku na rok sytuacja się pogarsza. Po konsultacjach z osobami zajmującymi się ta problematyką (architektem), koniecznością jest zabudowanie i zadaszenie tarasu. W związku z tym, iż wiąże się to, jak na możliwości naszej parafii z bardzo dużym wydatkiem, przekraczającym całoroczny budżet naszej parafii serdecznie prosimy naszych parafian i przyjaciół Kalwarii w Praszce, w miarę swych rzeczywistych możliwości o comiesięczne wspieranie tej inwestycji. Wpisując ów dar serca do Księgi ofiar składanych na kościół w niedziele po Mszach św. członkom Rady Duszpasterskiej wspieramy tą inwestycję. Równocześnie składamy serdeczne podziękowanie za ofiary składane na tacę w każdą druga niedzielę miesiąca na funkcjonowanie naszej parafii, w tym między innymi na energię elektryczną, woda, ogrzewanie, wywóz śmieci, ubezpieczenia, remonty, inwestycje, media, podatki na rzecz państwa (kwartalne), należności za posługi wykonywane przez różne osoby pracujące na rzecz naszej parafii. Odkąd jednak funkcjonuje to rozwiązanie wpływy w ciągu roku na inwestycje parafialne zmniejszyły się praktycznie do zera. W związku z tym, każde dodatkowe wsparcie ze strony parafian oraz przyjaciół Kalwarii w Praszce pomoże zażegnać przynajmniej bieżące problemy naszej parafii i Sanktuarium Kalwaryjskiego w Praszce. Zbiórka z innych niedziel przeznaczona jest na seminarium duchowne, instytucje archidiecezjalne i Kościoła powszechnego, misje itd.”
  • 2 lutego 2011 r. w Święto ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej odbyła się procesja po Mszy św. popołudniowej odbyła się procesja ze świecami z kościoła Świętej Rodziny do kościoła Sanktuaryjnego.
  • 6 lutego 2011 r. odbyło się w I niedzielę miesiąca na sumie o godz. 11.00 pierwsze specjalne błogosławieństwo małych dzieci. Realizujemy w ten sposób wezwanie samego Chrystusa Pana: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie”. Będąc posłuszni poleceniu Jego i naszej Matki Maryi; „Zróbcie wszystko cokolwiek mój Syn wam powie” serdecznie zapraszamy na „Praszkowską Górę błogosławieństw”. Cieszymy się już od lat obecnością na Kalwarii w Praszce także „Bramą Ośmiu Błogosławieństw” przypominająca Chrystusowe kazanie na górze. Pragniemy, aby nasze Sanktuarium Kalwaryjskie, było miejscem jeszcze obfitszych łask i darów Bożych dla każdego, także dla najmłodszych pielgrzymów na czele z dziećmi naszej parafii.
  • 13 lutego 2011 r. Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej wystosowało Apel do wiernych: „w związku z okresem rozliczeń podatkowych za rok 2010 Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej w Praszce serdecznie prosi o przekazanie 1% podatku na rzecz rozwoju naszej Sanktuarium Kalwaryjskiego. Prosimy o zachęcanie krewnych, przyjaciół, znajomych by przekazywali 1 % podatku na ten cel. Biorąc pod uwagę to, że są to małe kwoty, koniecznością jest, aby większa grupa wiernych włączyła się w to szlachetne działanie. Serdecznie dziękujemy i jeszcze raz prosimy i zrozumienie potrzeb Kalwarii w Praszce. Nr KRS: 00 00 25 31 92”.
  • 10 marca 2011 r. rozpoczęte zostały prace budowlane na tarasie przy domu Parafialnym od strony południowej. Konieczność przeprowadzenia tych prac potwierdziło Zebranie Rady Duszpasterskiej i Ekonomicznej naszej Parafii 30 stycznia 2011 r. Na prace te został zaciągnięty kredyt.
  • 17 marca 2011 r. przywieziona został z pracowni artystycznej w Krakowie rzeźba w drewnie Chrystusa przed męką u Kajfasza – Servus Domini – Sługi Pańskiego,. Stanowi ona całkowite odwzorowanie tej w ziemi świętej w Świętej Piwnicy u Kajfasza. Jest to fundacja naszego ks. arcybiskupa Stanisława Nowaka.
  • 1 kwietnia 2011 r. została odprawiona w Sanktuarium Msza św. dziękczynna za ogłoszenie beatyfikacji Ojca św. Jana Pawła II w VI rocznicę Jego śmierci oraz rocznicę nadania imienia Ojca św. Jana Pawła II Publicznemu Gimnazjum w Praszce. W dziękczynieniu tym uczestniczyła także młodzież ze swoimi wychowawcami z Gimnazjum.
  • 4-7 kwietnia 2011 r. odprawianie zostały Rekolekcje Wielkopostne, którym przewodniczył O. dr Wiktor Tokarski ofm z klasztoru w Rzeszowie.
  • 13 kwietnia 2011 r. odbył się kolejny Regionalny przegląd Pieśni Kalwaryjsko-Pasyjnej. Organizatorem tego przeglądu jest nasze Sanktuarium oraz Publiczne Gimnazjum im. Ojca św. Jana Pawła II w Praszce. Patronat honorowy objęli J. E. Ks. abp dr Stanisław Nowak metropolita częstochowski oraz Władze miasta i Gminy w Praszce. W ten sposób uczczono VI rocznicę śmierci Ojca św. Jana Pawła II tak bardzo naznaczonego duchowością kalwaryjską. W przeglądzie wzięli udział: Chór Męski „Pochodnia” z Częstochowy, Chór Parafialny ze Strojca, Zespół „Fajerna” ze Starokrzepic, Zespół „Akolada” Publicznego Gimnazjum im. Ojca św., Jana Pawła II, Zespół szkolny z Gimnazjum w Koziegłowach, Zespół „Trójeczka” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Praszce, Kwartet Męski „Dulces Pueris”, Zespół „Rudniczanie” z Gminnego Ośrodka Kultury w Rudnikach, Zespół Wokalno-Instrumentalny rodziny Lipka z Praszki, Praszkowska kapela „Wyderka”, Sześciu solistów z miejscowości: Blachownia, Gniadów, Starokrzepice i Praszka.
  • 17 kwietnia 2011 r. zostało odprawione Misterium Niedzieli Palmowej na Kalwarii w Praszce wspólnie z pielgrzymami Parafii, Chorzów Batory, Kiełczygłów, Katowice–Podlesie, Częstochowa, Wieluń i inne.
  • 21 kwietnia 2011 r. zostało odprawione Misterium Wielkiego Czwartku. Po Mszy św. Wieczerzy Pańskiej procesja z Najświętszym Sakramentem do Świętej Piwnicy u Kajfasza.
  • 22 kwietnia 2011 r. odbyła się szczyt misteryjny – Misterium Wielkiego Piątku na terenie kalwaryjskim połączone z Droga Krzyżową na Kalwarii i ucałowaniem relikwii Świętego Krzyża. Następnie zostały odprawione w kościele Świętej Rodziny Ceremonie Wielkiego Piątku i przeniesienie Pana Jezusa z kościoła Świętej Rodziny do kociołka Grobu Chrystusa na szczyt Kalwarii gdzie trwała całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu.
  • 30 kwietnia 2011 r. zakończona została restauracja podestu kamiennego przed kościółkiem ukrzyżowania i Grobu Pana Jezusa na szczycie Kalwarii.
  • 1 maja 2011 r. w Rzymie beatyfikacja Ojca św. Jana Pawła II a u nas I Doroczny Pełny obchód Dróżek Zmartwychwstania Pana Jezusa.
  • 3 maja 2011 r. odbyła się tradycyjna procesja z kościoła Świętej Rodziny do Sanktuarium Kalwaryjskiego z obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej na pamiątkę pojawienia się krwawych łez na tym wizerunku.
  • 7 maja 2011 r. w tym dniu przybyła do naszego Sanktuarium pielgrzymka autokarowa naszych przyjaciół z Górnej Austrii z ks. Proboszczem Rogerem Ibounigg na czele.
  • 8 maja 2011 r. grupa naszych dzieci z klas II przystąpiła do I komunii św. Po uroczystej Eucharystii odbyło się śniadanko dla tych dzieci, rodziców, najbliższej rodziny i duszpasterzy w domku Zwiastowania Matki Bożej. W 2011 r. w naszej rodzinie parafialnej i komunię św. przyjęli: Zuzanna Cebula, Iwona Cichosz, Igor Dominikowski, Oskar Dominikowski, Igor Głuch, Adrian Justyński, Oliwia Kalemba, Klaudia Kałwak, Jakub Koniecki, Zuzanna Małycha, Łukasz Misiak, Michał Nir, Kacper Peciak, Oskar Pyzalski, Roland Rak, Dominik Szyszka, Kinga Tkacz, Dawid Wieczorek, Oliwia Zaremba.
  • 13 maja 2011 r. w uroczystym nabożeństwie fatimskim wzięli udział między innymi rycerze i damy Zakony Grobu Bożego w Jerozolimie z komandorem tego zakony na czele ks. infułatem dr Marianem Mikołajczyk – kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i ks. prof. Zdzisławem Małeckim.
  • 22 maja 2011 r. ks. abp dr Stanisław Nowak poświęcił i erygował Dróżki Maryjne i Świętego Józefa na Kalwarii w Praszce. W trakcie tego obchodu poświęcone zostały stacje tych dróżek między innymi Mur Świątyni Jerozolimskiej także jako dar ks. prałata Stanisława Gasińskiego złożony dzięki pomocy jego przyjaciół za granicą.
  • 4 czerwca 2011 r. przyjął święcenia diakonatu kl. Dariusz Pilarski w kościele Św. Brata Alberta w Zawierciu nasz rodak ur. 24 września 1976 r. w Wieluniu. W święceniach tych uczestniczyła delegacja naszej parafii z ks. prałatem na i Kalwaryjskim Bractwem Męki Pańskiej na czele.
  • 6 czerwca 2011 r. nastąpiło poświęcenie nowego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Częstochowie przy ul. Orzechowskiego 1. W uroczystości tej brał udział także ks. prałat St. Gasiński jako inicjator pierwszego Ośrodka z siedzibą przy Al. Jana Pawła II nr 82. A wcześniej budowniczy domu Samotnej Matki i Dziecka w Żarkach Mieście.
  • 13 czerwca 2011 r. w trakcie uroczystego nabożeństwa fatimskiego j. E. Ks. abp dr Stanisław Nowak udzielił sakramentu bierzmowania miejscowej młodzieży. Sakrament dojrzałości chrześcijańskiej w 2011 r. przyjęli: Bryk Łukasz, Stanisław Chomiakowski, Filip Duda, Jacek Dworaczyk, Pawel Golczyk, Wojciech Hombek, Seweryn Jurczyk, Paweł Łęgosz, Andrzej Macoch, Krystian Marciszewski, Kacper Marzec, Tomasz Nicota, Bartłomiej Rzeźniczak, Adrian Szczepański, Mikołaj Zdobylak, Sylwia Galant, Agata Grajnert, Kinga Hyż, Monika Kaczmarczyk, Karolina Karczewska, Paulina Kosowska, Agnieszka Kramza, Agnieszka Krzemińska, Weronika Leśnik, Oktawia Łabęcka, Paulina Parkitna, Agnieszka Podyma, Katarzyna Polak, Marta Rychlik, Ewelina Stasiak, Beata Stępień, Katarzyna Tomczyk, Karolina Wojtyra, Zawis Klaudia.
  • 15 czerwca 2011 r. odbyła się I cześć pogrzebu śp. + Wiktorii Gasińskiej, mamy ks. prałata na Kalwarii w Praszce. Uroczystości tej przewodniczył j. E. Ks. abp dr Stanisław Nowaka przy współudziale kilkudziesięciu kapłanów różnych stopni i godności z archidiecezji częstochowskiej, krakowskiej, warszawskiej i sosnowieckiej, sióstr zakonnych z Praszki i Częstochowy, przedstawicieli władz samorządowych powiatu oleskiego i gminy Praszka, Związku Zawodowego „Solidarność” z Praszki, Kalwaryjskiego Bractwa Męki Pańskiej, przyjaciół przybyłych z różnych stron kraju oraz miejscowych parafian. Druga część pogrzebu odbyła się pod Kalwarią Zebrzydowską, gdzie Mszy św. żałobnej przewodniczył O. biskup nominat dr Damian Muskus kustosz klasztoru Kalwaryjskiego ze swoim zastępcą O. Antonim Kluską ofm, duchowieństwo z archidiecezji krakowskiej również przy bardzo licznie zgromadzonych wiernych. W II części pogrzebu śp. + Wiktorii Gasińskiej uczestniczyła także liczna delegacja wiernych z Praszki. Za śp. + Wiktorię Gasińską zamówiono w Praszce 68 intencji mszalnych, a w rodzinnej parafii 74 intencje. Na zebraniu Rady duszpasterskiej, Kalwaryjskiego Bractwa Męki Pańskiej i wszystkich grup apostolskich naszej parafii 28 sierpnia 2011 r. zasugerowano i podjęto jednogłośnie decyzję, biorąc pod uwagę szczególny wkład zmarłej 13 czerwca 2011 r. śp. + Wiktorii Gasińskiej w powstanie i rozwój miejscowego Sanktuarium Kalwaryjskiego w Praszce, o upamiętnienie tej zmarłej na pomniku pamięci zmarłych dobroczyńców Kalwarii w Praszce na czele z ks. Raimundem Ochabauer z Austrii.
  • 19 czerwca 2011 r. ks. prałat Stanisław Gasiński w imieniu swojej zmarłej mamy śp. + Wiktorii, zgodnie z jej wcześniej wyrażonym życzeniem złożył jej złoży medalik, krzyż i łańcuszek w formie wota dla Matki Bożej Kalwaryjskiej.
  • 23 czerwca 2011 r. uroczystej procesji Bożego Ciała po osiedlu Adama Mickiewicza w Praszce przewodniczył ks. prałat dr Stanisław Gasiński.
  • 24 lipca 2011 r. na sumie odbyło się błogosławieństwo pojazdów mechanicznych i poświęcenie nowych w Alei ks. kad. Stefana Wyszyńskiego. Kierowcy otrzymali okolicznościowe pamiątki.
  • 29 lipca 2011 r. państwo Jadwiga Chudyk, Kazimierz Kopeć oraz Marianna i Grzegorz Pucka spełniając też ostatnią wolę śp. Heleny Rzepeckiej złożyli w formie wota dla Matki Bożej Kalwaryjskiej zgodnie z pismem ku wiecznemu królowaniu Matki Bożej Kalwaryjskiej w Praszce: 4 złote obrączki, dwa pozłacane zegarki, cztery łańcuszki srebrne, złocone, jeden łańcuszek złoty dwie pary kolczyków srebrnych, dwa medaliki srebrne, złocone, bransoletę bursztynową na srebrnym łańcuszku, monetę pamiątkową 200 zł..
  • 4 sierpnia 2011 r. odbyła się doroczna pielgrzymka Archidiecezji Częstochowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej pod przewodnictwem J. E. Ks. abp Stanisława Nowaka. Koordynowaniem tego pielgrzymowania od lat zajmuje się ks. prałat Stanisław Gasiński. W pielgrzymowaniu tym uczestniczyli także wierni naszej parafii wspólnie z wiernymi ziemi wieluńskiej jak w poprzednich latach, Wielunia, Krzepic, Mokrska, Skomlina.
  • 7 sierpnia 2011 r. został poświęcony na sumie wielki Maryjny baldachim do procesji zaśnięcia i wniebowzięcia Matki Bożej. Jest to dar tegorocznych rodziców dzieci pierwszokomunijnych oraz rodziców młodzieży wybierzmowanej tym roku.
  • 14 sierpnia 2011 r. odbył się odpust ku czci Matki Bożej Kalwaryjskiej na naszej Kalwarii. Uroczystym Nieszporom w kociołku ukrzyżowania i Grobu Pana Jezusa, procesji Zaśnięcia Matki Bożej oraz sumie odpustowej przewodniczył J. E. Ks. bp dr Jan Wątroba z Częstochowy. W uroczystości tej wzięło udział duchowieństwo dekanatu praszkowskiego, orkiestra ze Skomlina, Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej, asysta i licznie zgromadzeni wierni.
  • 19 sierpnia 2011 r. pielgrzymka autokarowa wiernych naszej parafii na procesję Zaśnięcia Matki Bożej do Kalwarii Zebrzydowskiej. Pielgrzymce tej przewodniczył ks. prałat Stanisław Gasiński.
  • 21 sierpnia 2011 r. odbyła się procesja Triumfu Maryi Wniebowziętej z kościoła sanktuaryjnego do kościoła Świętej Rodziny przez bramę VIII błogosławieństw – Zmartwychwstania Pana Jezusa, jako że Maryja najpełniej skorzystała z owoców Zmartwychwstania Chrystusa przez to, że z duszą i ciałem została zabrana do nieba. Wzorem Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej obchód ten zakończył odpust ku czci Matki Bożej Kalwaryjskiej, któremu przewodniczył J. E. Ks. abp dr Stanisław Nowaka metropolita częstochowski.
  • 24 sierpnia 2011 r. zakończone zostały prace związane z nadbudową Domu Parafialnego od strony południowej. Prace te praktycznie zostały wykonane na kredyt. Były one bezwzględnie konieczne do wykonania z powodu przemakania płyty tarasu, co spowodowałoby zagrzybienie budynku. Świadkami tego są członkowie Rady duszpasterskiej inne osoby. Ufamy w pomoc ludzi dobrej woli, którzy składając ofiarę na kościół podczas kolędy pomogą spłacić zaciągnięty kredyt.
  • 25 sierpnia 2011 r. wierni naszej parafii pielgrzymowali, jak co roku, autokarem do Częstochowy, by uczestniczyć z Ojcem naszej archidiecezji w procesji Maryjnej z archikatedry na Jasną Górę i sprawowanej Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim w Wigilię Święta Patronki naszej prowincji kościelnej.
  • 28 sierpnia 2011 r. odbyło się zebranie Rady duszpasterskiej, Kalwaryjskiego Bractwa Męki Pańskiej i wszystkich grup apostolskich naszej parafii w sprawie bezpośrednich przygotowań od strony wewnętrznej i zewnętrznej do Misji Świętej w naszej rodzinie parafialnej i peregrynacji Krzyża Świętego. Omówiono sprawy związane z dostarczenie do domów szczegółowego planu Misji Świętej, przygotowania wystroju drogi procesyjnej z relikwiami Krzyża Świętego z osiedla od krzyża III Tysiąclecia Chrześcijaństwa do kościoła Świętej Rodziny. Zasugerowano, by parafianie złożyli ofiarę na czerwone lampiony wyznaczające ową procesyjną trasę i przygotowanie samochodu platformy do przewiezienia krzyża z osiedla, ze względu na długi odcinek tej drogi do kościoła. Na zebraniu tym zasugerowano także i podjęto jednogłośnie decyzję, biorąc pod uwagę szczególny wkład zmarłej 13 czerwca 2011 r. śp. + Wiktorii Gasińskiej w powstanie i rozwój miejscowego Sanktuarium Kalwaryjskiego w Praszce, o upamiętnienie tej zmarłej na pomniku pamięci zmarłych dobroczyńców Kalwarii w Praszce na czele z ks. Raimundem Ochabauer z Austrii.
  • 4-11 września 2011 r. pomocnicy ewangelizacyjni dostarczali mieszkańcom naszej parafii programy Misji Ewangelizacyjnych z Rozważaniami Kalwaryjskimi na Dróżki, napisanymi przez J. E. Ks. abp dr Stanisława Nowaka pod tytułem CRUX VICTORIA – Krzyż Zwycięstwem. Zawierzmy ojcu naszej archidiecezji i weźmy z wdzięcznością do ręki ten dar mający na celu rozkochania nas w duchowości kalwaryjskiej dla naszego dobra doczesnego i wiecznego. By nie przegapić życia i tego co ono nam dobrego niesie trzeba często odważyć się być mądrym. Rozważania Dróżkowe są do nabycia w naszym Punkcie Duszpasterskim „Nazaret”.
  • 11-16 września 2011 r. trwały misje Święte na Kalwarii w Praszce, który przewodniczył ks. prałat profesor Marian Duda rektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.
  • 14 września 2011 r. w święto Podwyższenia Krzyża Świętego przybyła na Kalwarię w Praszce Wspólnota Kanoników Kapituły Wieluńskiej z nowo wybranym ks. prepozytem prał. i dziekanem regionu Marianem Mermer na czele. Zgodnie z Okólnikiem Kurii Metropolitalnej w Częstochowie z września 2011 r. nr 9 ks. prałat dr Stanisław Gasiński, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Praszce został mianowany kanonikiem gremialnym Kolegiackiej Kapituły Wieluńskiej 13 lipca 2011 r., l. dz. 685. W Dekrecie ks. abp metropolity częstochowskiego jest napisane między innymi: „Po zasięgnięciu opinii kanoników Kapituły Wieluńskiej podnoszę Księdza Prałata do godności Kanonika gremialnego kolegiackiej Kapituły wieluńskiej przy kolegiacie Bożego ciała w Wieluniu. Wyrażam nadzieję, że uczestnictwo w tym dostojnym Gremium Księdza Prałata przyczyni się do głębszego zaangażowania Kanoników w życie sanktuarium kalwaryjskiego, a z tego wyniknie większa chwała Boża i kult Najświętszej Maryi Panny.” Na nadzwyczajnym posiedzeniu tej Kapituły w Wieluniu 28 lipca 2011 r. ks. prałat Stanisław Gasiński został wybrany sekretarzem tejże Kapituły. Podstawą działania jest Statut przyjęty przez Kapitułę 28 lipca 2011 r.. W zatwierdzonym przez Arcybiskupa Metropolitę Częstochowskiego 29 lipca 2011 r. Statucie Kolegiackiej Kapituły Wieluńskiej czytamy między innymi: I nr 2: Na podstawie Bulli restytuującej Kapitułę oraz zgodnie z zaleceniem Arcybiskupa Metropolity Kapituła ma za zadanie: rozwój kultu maryjnego na Ziemi Wieluńskiej, w tym szczególna troska o sanktuarium NMP Kalwaryjskiej w Praszce. I nr 3: Podstawą działania Kolegiackiej Kapituły Wieluńskiej jest Bulla Papieża Pawła VI Rationabile obsepuium, z dnia 20 X 1965 r.. V nr 18 Kanonicy rzeczywiści zobowiązani są na podstawie Bulli Restytuującej do udziału we Mszach św. w uroczystość odpustową NMP Kalwaryjskiej w Praszce (II niedziela sierpnia).
  • 16 września 2011 r. wierni na Kalwarii w Praszce uczestniczyli w peregrynacji Krzyża Świętego i Jego relikwii. Uroczystość ta z udziałem J. E. Ks. abp Stanisława Nowaka rozpoczęła się przy Krzyżu III Tysiąclecia Chrześcijaństwa obok Gimnazjum im. Ojca św. Jana Pawła II w Praszce. Stamtąd procesyjnie witając krzyż wierni udali się do kościoła parafialnego Świętej Rodziny na Uroczystą Mszę św. trasą zaznaczoną przez palące się czerwone lampiony. Ze względów praktycznych Krzyż z relikwiami był wieziony na specjalnej platformie. W uroczystości tej wzięła również udział orkiestra OSP ze Skomlina, Straż Pożarna, Gwardia Fatimska, Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej, Poczty sztandarowe Solidarności i Publicznego Gimnazjum w Praszce, asysta procesyjna i bardzo licznie zebrani wierni. Relikwie Świętego Krzyża były adorowane przez dobę po czym zostały przekazane do kościoła parafialnego Św. Józefa w Wieluniu.
  • 25 września 2011 r. zostały poświęcone kaplice Annasza i Kajfasza ze św. Piwnicą oraz dopełnione poświęcenie kaplicy błogosławionego Jana Pawła II przez ks. abp dr Stanisława Nowaka. Jego Eminencja ks. kard. Stanisław Dziwisz przekazał na tą uroczystość na Kalwarii w Praszce relikwie krwi błogosławionego Ojca św. Jana Pawła II, które zostały przekazane w pałacu arcybiskupów krakowskich na ręce ks. prałata Stanisława Gasińskiego i p. Ryszarda Maślanki, fundatora kaplicy błogosławionego Jana Pawła II w Praszce. Dwupoziomowa kaplica Kaifasza została ofiarowana przez ks, arcybiskupa, kaplica Annasza przez ks. prałata Stanisława Gasińskiego, natomiast kaplica błogosławionego Jana Pawła II została ufundowana przez p. Ryszarda Maślankę marszałka Bractwa Kurkowego z Krakowa. W uroczystości tej brali udział między innymi p. Tadeusz Ryś – król Bractwa Kurkowego oraz brat Kurkowy Władysław Kufrej, poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność” z Praszki i Kozłowic, Straż Pożarna z Woli Radziszowskiej, orkiestra ze Skomlina, pielgrzymi z różnych stron kraju. Na zakończenie uroczystości ks. prałat Stanisław Gasiński podziękował ks. arcybiskupowi Stanisławowi Nowakowi za wszystkie dotychczasowe posługi na Kalwarii w Praszce, życząc obfitości łask Bożych i nieustannej opieki Matki Bożej Kalwaryjskiej i by Bóg przyprowadzał nadal jak najczęściej ks. arcybiskupa na Kalwarię w Praszce. Także innym zgromadzonym ks. prałat podziękował za dar wspólnej modlitwy i za fundacje, które napełniły Boże dzieło na Makowym Wzgórzu w Praszce znakami miłości do Jezusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, znakami miłości do Maryi trwającej wiernie do końca pod krzyżem swego Syna.
  • 26 września 2011 r. odbyła się na Kalwarii w Praszce Dekanalny Dzień Chorych z udziałem J. E. Ks. bp Jana Wątroby. Pielgrzymka ta rozpoczęła się tradycyjnie w kościele sanktuaryjnym przy relikwiach błogosławionego Jana Pawła II aktem zawierzenia Jana Pawła II Matce Boże Kalwaryjskiej. Następnie wszyscy zebrani udali się procesjonalnie w symbolicznej pielgrzymce do kościoła parafialnego Świętej Rodziny gdzie została odprawiona przez ks. biskupa Msza św. połączona z nabożeństwem Lourdzkim. Po Eucharystii wszyscy zebrani przeszli na Agapę – Ucztę Miłości do Domku Zwiastowania Matki Bożej.
  • 6 października 2011 r. J. E. Ks. abp dr Stanisław Nowak metropolita częstochowski wydał Dekret ustanawiający Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Parafii p.w. Świętej Rodziny na Maskowym Wzgórzu w Praszce. L. dz. 957. Szczegółowy program oraz formy działalności duszpasterskiej SANKTUARIUM określa odrębny statut SANKTUARIUM, przewidziany w Kanonie 1232 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Zgodnie z tym statutem Sanktuarium Pasyjno – Maryje w Praszce wydaje czasopismo KALWARIA PRASZKOWSKA od nr 66. Wcześniej wydawana była FAMILIA CHRISTIANA. Dekret ogłaszający kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej SANKTUARIUM Maryjnym został wydany 11 października 2002 r. także przez J. E. Ks. abp dr Stanisława Nowaka metropolitę częstochowskiego na podstawie Kanonu 1230 Kodeksu Prawa Kanonicznego l. dz. 774.
  • 7 października 2011 r. przebywał w naszym Sanktuarium marszałek województwa opolskiego p. Józef Sebasta, który wpisując się do Kroniki napisał między innymi: „ Jestem pod ogromnym wrażeniem realizacji wspaniałego centrum wiary, gdzie wierni mogą doświadczać spotkania ze Świętą Rodziną i Matką Bożą Kalwaryjską, przy wyczuwalnej obecności i wsparciu błogosławionego Jana Pawła II”.
  • 11 listopada 2011 r. Mszę św. dziękczynno – błagalną w intencji Ojczyny sprawował w sanktuarium kalwaryjskim ks. prałat dr Stanisław Gasiński W modlitwie tej uczestniczyły również poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność” z Praszki i Kozłowic. Tradycyjnie, bezpośrednio po tej Mszy św. wszyscy zebrani udali się procesjonalnie pod popiersie Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia, który szczególnie kochał swoją Ojczyznę i często mawiał: „Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko, co czynię dla Kościoła czynię i dal niej”. Tam też u stóp Kalwarii odmówiona została modlitwa ks. Piotra Skargi za Ojczyznę a przedstawiciele społeczeństwa złożyli kwiaty i zapalili znicze.
  • 12 listopada 2011 r. opiekunowie krzyży jak tez i kaplic na Kalwarii w Praszce odrestaurowali te znaki wiary i zaimpregnowali je przed zimą. Zabezpieczone też zostały lakierem okrętowym wszystkie drzwi zewnętrzne naszych kościołów.
  • 27 listopada 2011 r. nastąpiło poświęcenie opłatków na stół wigilijny dla naszej rodziny parafialnej i przyjaciół Kalwarii w Praszce.


PARAFIA KATOLICKA
Świętej Rodziny:
Jezusa, Maryi i Józefa

ARCHIDIECEZJALNE SANKTUARIUM
PASYJNO-MARYJNE
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia
na Kalwarii w Praszce

Aleja Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 24
46-320 Praszka
– Archidiecezja Częstochowska –

Krakowski Bank Spółdzielczy O/Praszka
35 8591 0007 0390 0930 1948 0001


tel. (34) 359-08-69

Proboszcz i Kustosz: ks. prał. dr Stanisław Gasiński